Przygotuj samochód na długą podróż | Volkswagen Cichy-Zasada Warszawa-Piaseczno

klimatyzacja Rozrząd

Jesteśmy na półmetku wakacji. Niektórzy już odpoczęli, być może szykują się na kolejny wyjazd, inni czekają na swój wymarzony urlop.

Jak przygotowujecie swoje auta na wyjazd? Podpowiadamy na co zwrócić uwagę, aby podróż była komfortowa, przyjemna i – przede wszystkim – bezpieczna.

Przed wyruszeniem w trasę w letnie, upalne dni, obowiązkowo należy skontrolować:

  • Układ chłodzenia: sprawdzamy wentylator chłodniczy – czy jest sprawny i czy podczas jego pracy nie wydobywają się niepokojące dźwięki. Oglądamy przewody – jeśli znajdziemy na nich pęknięcia, należy je wymienić.
  • Podobnie – sprawdzamy stan pasków klinowych i, jeśli noszą znaki zużycia (ich brzegi są postrzępione), koniecznie je wymieńmy. Jeśli potraficie wymieniać paski samodzielnie, warto zabrać w trasę zapasowy pasek.
  • Sprawdzamy sprawność układu hamulcowego. Możemy wykonać test sprawności na wzniesieniu. Podjeżdżamy pod górkę i stajemy na wzniesieniu. Po zwolnieniu hamulca auto powinno się stoczyć – świadczy to o poprawnym działaniu układu hamulcowego. Jeśli samochód stacza się wolno lub wydaje dźwięk tarcia, hamulec może nie do końca zwalniać koło i podczas jazdy będzie się grzało. W takim wypadku konieczna będzie dokładna kontrola w serwisie.
  • Klimatyzacja – korzystamy z niej najczęściej w upalne dni. Dezynfekcję klimatyzacji zaleca się wykonać raz w roku. Nie należy dopuścić do zainfekowania klimatyzacji grzybami, gdyż w takim wypadku może okazać się, że standardowa procedura dezynfekcji klimatyzacji będzie nieskuteczna i konieczny będzie demontaż, co znacznie podwyższy koszty jej czyszczenia. Lepszym wyjściem jest jej regularne odgrzybianie. Dodajmy, że nieczyszczona klimatyzacja samochodowa, może przyczynić się w dużym stopniu do pojawienia się reakcji alergicznej u pasażerów i kierowcy.
  • Koła – przy nich należy zwrócić uwagę zarówno na samą „gumę”, czyli równomierne zużycie bieżnika, jego wysokość – przynajmniej 3 mm, jak i ciśnienie. Ciśnienie w oponach można sprawdzić i skorygować na większości stacji benzynowych. Zalecane wartości baryczne oznaczone są na naklejce znajdującej się na framudze drzwi kierowcy (przy fotelu).
  • Sprawdzamy również działanie świateł: głównych reflektorów, świateł przeciwmgielnych, „stop” i kierunkowskazów.
  • Warto także skontrolować stan płynów: hamulcowego, chłodzącego i do spryskiwaczy.
  • Sprawdzamy poziom oleju, a w przypadku nowych jednostek w technologii EURO6 – płyn Ad-Blue.

Jeśli nie jesteśmy w stanie sprawdzić wszystkiego samodzielnie, udajmy się do autoryzowanego serwisu. Od sprawności naszego auta zależy nasze bezpieczeństwo, bezpieczeństwo pasażerów i innych użytkowników dróg!

Wybierając się w długą trasę powinno się ponadto sprawdzić stan apteczki, obecność i stan koła zapasowego oraz gaśnicy. Sprawdźmy też, czy w bagażniku jest odblaskowy trójkąt drogowy, a także kamizelka odblaskowa, jeśli podróżujemy po innych krajach Unii – życzymy aby się nie przydały!

Pakując bagaże, nie zapomnijmy o zachowaniu bezpieczeństwa na drodze. Przeładowany samochód to dłuższy czas hamowania, ryzyko uszkodzenia zawieszenia i większe zużycie paliwa. Pakowanie samochodu powinno być wcześniej zaplanowane – bagażnik warto wyłożyć specjalną matą antypoślizgową, zamontować modułowy podział przestrzeni bagażnika lub siatkę bagażową. Najcięższe bagaże powinny być ułożone najniżej i jak najbliżej środka samochodu. Jeśli nie zmieścimy się w bagażniku lub jeśli planujemy zabrać ze sobą rowery, warto zakupić bagażnik dachowy wraz z belkami lub relingi z belkami na rowery – muszą być prawidłowo i mocno zamocowane.

Jeśli zabieramy w trasę dziecko, sprawdźmy czy fotelik jest przypięty zgodnie z przepisami i w solidny sposób. Możemy pomyśleć również o dodatkowym lusterku, w którym będziemy widzieć naszą pociechę, a także o zawieszeniu organizera na tylną część przedniego fotela, w którym zmieszczą się dziecięce gadżety: ulubiony pluszak, książka, kredki, bidon z wodą i chusteczki – wszystko pod ręką!

Nie zapomnijmy też o zabraniu przydatnych gadżetów dla siebie: nawigacji, okularach, samochodowej ładowarki do telefonu i bidonu z napojem.

Pozostaje już tylko zadbać o dobry humor i najlepsze towarzystwo na czas podróży! Życzymy udanego i bezpiecznego wyjazdu!

Anna Walkiewicz
Volkswagen, Rowiński – Wajdemajer

About admin

                                           Polityka prywatności     Polityka plików cookies     WLTP - nota prawna